SCOALA GIMNAZIALA NR. 1 DOR-MARUNT SAT

Scoala gimnaziala nr.1 Dor-Marunt Sat este o institutie de invatamant care asigura dezvoltarea la potential maxim al fiecarui elev, fara discriminare si punand accent pe promovare si dezvoltarea aptitudinilor individuale si de grup, deschiderea spre schimbare si invatare precum si respectarea valorilor unei societati democratice.

Valorile esentiale promovate in Scoala Dor-Marunt se bazeaza pe respect, responsabilitate, munca, disciplina, corectitudine, toleranta, dragoste si democratie.

Tintele strategice ale scolii noastre se bazeaza pe: dezvoltarea curriculara, dezvoltarea resurselor umane, atragerea de resurse financiare si dezvoltarea bazei material, dezvoltarea relatiilor comunitare astfel incat sa aduca la cresterea numarului de elev inscrisi in scoala.

Este o scoala cu predare in limba romana, este situate in centrul comunei (Sos. Buc-Constanta nr. 77), la doar 8 km de orasul Lehliu-Gara. Veniturile locuitorilor sun tori foarte mici, ori foarte mari, iar nivelul economic al localitatii este destul de ridicat. Dezvoltarea economica a localitatii a permis ca incepand din vara acestui an sa aloce sume pentru zugravirea tuturor unitatilor de invatamant, schimbarea instalatiei electrice, dotarea cu sistem de alarma performant, amenajarea unui teren de sport complet echipat, racordarea la reteaua locala de apa.

Personalul didactic este unul foarte bine pregatit, preocupat in permanenta de cresterea calitatii actului educational. Peste 92% din personalul didactic al unitatii este format din cadre didactice calificate, ce asigura o mare stabilitate la clasa, un lucru benefic pentru procesul instructiv-educativ.